nočné šachy.

Autor: Klára Vŕbová | 6.10.2014 o 16:09 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  392x

Keď za mnou don Beppi prišiel s ponukou na hru nočných šachov v Marostike, vedela som, že si nerozumieme. Ja predsa o šachoch nič neviem, krčím plecami. Jáj, len sa dívať z pôjdového okna, ako iný hrajú šachy? Hmm, usmievam sa rozpačito. A on zrazu chápe, že nemám ani páru o histórii jeho rodného mesta.

Marostica je mesto s krásnou stredovekou architektúrou. Dolný hrad na námestí (Castello Inferiore je dnešná radnica a zároveň múzeum stredovekých kostýmov) je spojený ochranným valom s Castello Superiore na návrší. V roku 1923 niekoľko študentov vtipne doobliekaných realizovalo prvé predstavenie živej šachovej partie. Od roku 1958 sa už „Partia šachu“ stala celosvetovo známou (aj vďaka článkom v Times, The National Geographic Magazine...). Súbor bol povolaný na Expo v Bruseli, kde reprezentoval históriu a kultúru celého talianskeho národa. Slávnosť sa koná od vtedy každý druhý rok a počet účinkujúcich a zainteresovaných sa šplhá k 600. Pokiaľ nebudete pozvaní do špehírky na pôjde, lístky sa dajú zakúpiť od 25 do 70 eur, miest na sedenie je 4000.

Legendárny príbeh siaha do roku 1454 (Marostica vtedy patrila k Benátskej republike). Dvaja vznešení rytieri Rinaldo d´Angarano a Vieri da Vallonara sa  zamilovali do krásnej Lionori, dcéry guvernéra. Pre Lionoru boli ochotní vyzvať soka do tradičného krvavého duelu. Guvernér Taddeo Parisii bol kultivovaný a rafinovaný človek. Duel zakázal zo strachu, že si znepriatelí niektorú z rodín. Rozhodol veľmi uvážene, že Lionora sa vydá za výhercu veľkolepej hry v šachy a porazený sa ožení s Lionorinou mladšou sestrou Oldradou. Šachová partia sa realizovala na námestí so živými figurantmi, mužmi v zbrani, pechotou a kavalériou, ohňostrojom, spevom a tancom. Lionora, tajne zamilovaná do Vieriho, nechala spraviť špeciálne osvetlenie na hrade, ktoré sa malo zažať v prípade jeho výhry. Podľa kroník sa šachový duel odohral 12. septembra.

A... áno, vyhral to Vieri, Lionorin vyvolený :)

Bola som ešte niekoľko dní po šachovej partii šokovaná, ako sa im podarilo zorganizovať také krásne predstavenie. Ak viete, aký môže byť niekedy problém zorganizovať 5 členov rodiny k jednej činnosti, musíte zložiť klobúk pred človekom, čo dokáže inšpirovať 600 ľudí k spolupráci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Keď je prezident Zeman bojovníkom za pravdu

Najnovšie ocenenie je mnohým Čechom na smiech.


Už ste čítali?