nočné šachy.

Autor: Klára Vŕbová | 6.10.2014 o 16:09 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  387x

Keď za mnou don Beppi prišiel s ponukou na hru nočných šachov v Marostike, vedela som, že si nerozumieme. Ja predsa o šachoch nič neviem, krčím plecami. Jáj, len sa dívať z pôjdového okna, ako iný hrajú šachy? Hmm, usmievam sa rozpačito. A on zrazu chápe, že nemám ani páru o histórii jeho rodného mesta.

Marostica je mesto s krásnou stredovekou architektúrou. Dolný hrad na námestí (Castello Inferiore je dnešná radnica a zároveň múzeum stredovekých kostýmov) je spojený ochranným valom s Castello Superiore na návrší. V roku 1923 niekoľko študentov vtipne doobliekaných realizovalo prvé predstavenie živej šachovej partie. Od roku 1958 sa už „Partia šachu“ stala celosvetovo známou (aj vďaka článkom v Times, The National Geographic Magazine...). Súbor bol povolaný na Expo v Bruseli, kde reprezentoval históriu a kultúru celého talianskeho národa. Slávnosť sa koná od vtedy každý druhý rok a počet účinkujúcich a zainteresovaných sa šplhá k 600. Pokiaľ nebudete pozvaní do špehírky na pôjde, lístky sa dajú zakúpiť od 25 do 70 eur, miest na sedenie je 4000.

Legendárny príbeh siaha do roku 1454 (Marostica vtedy patrila k Benátskej republike). Dvaja vznešení rytieri Rinaldo d´Angarano a Vieri da Vallonara sa  zamilovali do krásnej Lionori, dcéry guvernéra. Pre Lionoru boli ochotní vyzvať soka do tradičného krvavého duelu. Guvernér Taddeo Parisii bol kultivovaný a rafinovaný človek. Duel zakázal zo strachu, že si znepriatelí niektorú z rodín. Rozhodol veľmi uvážene, že Lionora sa vydá za výhercu veľkolepej hry v šachy a porazený sa ožení s Lionorinou mladšou sestrou Oldradou. Šachová partia sa realizovala na námestí so živými figurantmi, mužmi v zbrani, pechotou a kavalériou, ohňostrojom, spevom a tancom. Lionora, tajne zamilovaná do Vieriho, nechala spraviť špeciálne osvetlenie na hrade, ktoré sa malo zažať v prípade jeho výhry. Podľa kroník sa šachový duel odohral 12. septembra.

A... áno, vyhral to Vieri, Lionorin vyvolený :)

Bola som ešte niekoľko dní po šachovej partii šokovaná, ako sa im podarilo zorganizovať také krásne predstavenie. Ak viete, aký môže byť niekedy problém zorganizovať 5 členov rodiny k jednej činnosti, musíte zložiť klobúk pred človekom, čo dokáže inšpirovať 600 ľudí k spolupráci.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Právnik z Via Iuris: Sudcovia vyslali prekvapivý signál

Vo voľbách neuspeli kandidáti reformného združenia. Treba sa zamyslieť, tvrdí právnik PETER WILFLING.

DOMOV

Lunter: Strava pomohla matke z rakoviny, no šarlatánov neuznávam

Kandidát na župana šarlatánov neuznáva.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?